P30-ART

اطلاعیه ها
  • برای عضویت در گروه تلگرام انجمن کبوتران مسافتی ایران و گفتگو با اساتید مجرب و کارشناسان حرفه ای اینجا کلیک کنید
  • برای عضویت در کانال تلگرام انجمن کبوتران مسافتی ایران و بهرمندی از مطالب آموزشی و مقالات مفید و کاربردی اینجا کلیک کنید

ارسال موضوع ارسال پاسخ

امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امتیازات: 2.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خس خس سينه
03-14-2013, 09:53 PM
ارسال: #1
خس خس سينه
گاهی اوقات به کبوترانی بر می خوریم که خس خس سینه داشته و یا تنفس صدار دارند که می بایست سریعا" علت را پیگیر شد ... خوب به همه کبوتران یک نگاه سریع و در حین حال با دقت بیاندازید ... بعد از دانه برداشتن کبوتران گاهی پیش می آید که دهان کبوتری کمی یا نیمه باز مانده و جفت نمی شود و علت آن در نود درصد موارد وجود ارزن یا دانه های پرزدار یا تیغ مانند در قسمت بالای سقف دهان یا شکاف کام کبوتر و یا زیر زبان و یا در داخل گلو می باشد که حیوان نمی تواند دانه را فرو داده و ببلعد .... اگر دانه و یا جسم مزاحم را تشخیص داده و پیدا کردید با کمک تیزی سریک پر، آن را در آورید اما اگر چیزی مشاهده نکردید بهتر است که راه حلقی و گلوی حیوان را نیز یک بررسی دقیق بنمائید و برای این منظور باید یک تیزه پر بلند را انتخاب کرده و با یکی دو قطره محلول گلیسیرین یده یا مرکورکروم تمیز نموده و به آرامی و فقط کمی داخل گلوی کبوتر نموده و حرکت رفت و برگشت داده و آنرا خارج نمائید تا اگر احیانا" چیزی در آن مسیر بود نیز پاکسازی شود . همچنین پسندیده است که با دست نیز روی گلو و مسیر بلع دانه را کمی مالش دهید تا کمک به رفع مانع موجود نمائید .

نکته : شکاف کام و سقف دهان کبوتر، لبه های بسیار ظریف و حساسی دارند و بنابراین خارج کردن دانه و یا هر جسمی دیگر ، دقت و وسواس زیادی را می طلبد که به حیوان صدمه نزنید... حال چنانچه بعد از چند دقیقه مشکل بر طرف شد و یا اگر هنوز حیوان تنفس صدادار دارد و یا چنانچه اگر سینه حیوان خشک شده بود و یا مجاری تنفسی حیوان همچنان نیمه بسته بود از محلول بروم هگزين 1 % يا ديگر داروي بسیار موثر بنام (( بروکوپن )) طیور که دارویی خلط آور ، موکولیتیک و گشاد کننده مجاری تنفسی ، مفید در برونشیت و آنفلونزا می باشد باید استفاده کرده و هرگز نسبت به علائم بیماریها سهل انگار نباشید .
*نظريه دوم
اين بيماري به دو علت بوجود مي آيد: 1- تغييرات شديد و ناگهاني دما 2- تغذيه از دانه هاي كثيف و آلوده به گرد و فضولات خود يا کبوتر هاي ديگر.
علامت اين بيماري تنفس با صدا و با منقار نيمه باز است . در عين حال نفس بريده بريده مي باشد.
درمان: استفاده از شربتهاي سينه و داروهاي ضد سرفه و مخلوط كردن يك قاشق چايخوري الكل طبي رقيق با دو قطره گليسيرين در آب آشاميدني پرنده .
و يا حل كردن يك قرص قابل حل 50 ميليگرمي ترامايسين در يك فنجان آب و ريختن آن در جاي آب پرنده است. اين محلول براي برونشيت ، سرما خوردگي و اسهال پرنده نيز مفيد است.

مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد

کلوپ کبوتران مسافتی همدان و(غرب کشور)
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط علی بختیاری ، رسول شاکری ، محمد الخمیس ، جهانی ، زهیرکریمی
02-15-2014, 12:59 AM
ارسال: #2
RE: خس خس سينه
سلام دوستان

چند روزه یکی از کبوترام بعضی وقتا سینش خس خس میکنه....ولی غذاشو خوب میخوره و یه مقدار هم کم تحرک شده....وقتی میقوره هم با خس خس همراه هستش.....تو ابشون سیر انداختم ...به نظرتون دیگه چیکار میشه کرد براش؟؟؟تو دهنش هم چیزی نبود و بوی بدی نمیداد.....

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
02-15-2014, 01:58 AM
ارسال: #3
سلام اقای بختیاری
بنظر بنده حبه سیر رو چند تکه کنید و درون دهانش قرار دهید موثرتر است.
از راهکارهای اقا ابراهیم هم استفاده کنید انشاالله جواب قابل قبولی میگیری.موفق باشید
 سپاس شده توسط علی بختیاری
02-15-2014, 05:15 PM
ارسال: #4
یه راهکار دیگه که خیلی هم جوابگو هست استفاده از رب انار هست که خیلی موثر تر از سیر ه .
02-15-2014, 07:00 PM
ارسال: #5
با عرض سلام و ادب

ممنون از هميارى شما عزيزان
جناب جمالى اگر بيشتر توضيح بدين سپاسگذار شما خواهم بود
02-17-2014, 01:52 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-17-2014 01:53 AM، توسط اسحاق جمالی.)
ارسال: #6
سلام .
اولین کاری که می کنید رب انار پیدا می کنید بعد با فاصله ی زمانی مشخصی چند قطره از رب انار رو درون دهان کبوتر می ریزید چند روز که تکرار بشه درست می شه . من خودم امتحان کردم جواب داده حتی این کار برای کبوتر هایی هم که بیماری کله گیجی دارند خیلی خیلی مؤثره .
 سپاس شده توسط علی بختیاری ، محمد الخمیس ، علی حسینی
03-16-2014, 06:36 PM
ارسال: #7
سلام به دوستان.یکی از جوجه های منم 3-4روزه خس خس داخلی داره ومن همیشه با دوستان خارج از مجموعه مشورت میکنم وبراش یه قطره خوراکی از سله گرفتم.داره خوب میشه.البته نظر من اینکه همیشه اونی موفق هسش که دستش توکارباشه!
اخه تو قزوین وقتی از داروخونه دارو میگیریم توضیحی نمیدن ولی سله دارا چون خودشون دیگه یه پا متخصص شدن.
درضمن من یه مشکل دارم.نمیتونم عکسم رو آپلودکنم واسه تصویرکاربری!ممنون میشم

سفید.سوسکی.سبز.سرور.سرخ.سرکه ای.سینه دم سیاه!اینم هفت سین عشقبازا:heart:
03-16-2014, 08:33 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 03-16-2014 08:33 PM، توسط علی بختیاری.)
ارسال: #8
سلام دوستان...

من برای خس خس سینه کبوترم از وتوکسی200 و ویتاسید استفاده کردم خیلی خوب بود و 5 روزه خوب سدن....از هر دوتا یک قاشق چای خوری در 1.5 لیتر اب و تعویض روزانه اب...

موفق باشید

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
10-19-2015, 06:34 AM
ارسال: #9
سلام
من ازقرص اکسی وت استفاده کردم 5روزه خوب شد البته زود متوجه شدم که گلوی کبوتر هم چرک داشت ودونه پایین نمیرفت.
 سپاس شده توسط رامتین
ارسال موضوع ارسال پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان