P30-ART

اطلاعیه ها
  • برای عضویت در گروه تلگرام انجمن کبوتران مسافتی ایران و گفتگو با اساتید مجرب و کارشناسان حرفه ای اینجا کلیک کنید
  • برای عضویت در کانال تلگرام انجمن کبوتران مسافتی ایران و بهرمندی از مطالب آموزشی و مقالات مفید و کاربردی اینجا کلیک کنید

ارسال موضوع ارسال پاسخ

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گزارش بازدید از کبوتران علی حردانی
02-16-2014, 10:58 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-22-2014 05:01 AM، توسط سینا ودودی.)
ارسال: #1
گزارش بازدید از کبوتران علی حردانی
مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد

در خلال سفرمان به جنوب کشور تصمیم گرفتیم ساعاتی میهمان علی حردانی در شهر سربندر باشیم.در بدو ورودمان به منزل ایشان با استقبال گرم خانواده روبرو شدیم و پس از احوالپرسی و صرف غذا برای بازدید از لانه و کبوتران علی حردانی راهی پشت بام شدیم.اولین چیزی که پس از سپری کردن آخرین پله مسیر پشت بام نظرم را به خودش جلب کرد چشم انداز زیبای سمت چپ منزل علی حردانی بود که پرواز کبوتران در میان آسمان نمایی زیباتر به آن میداد.نیزارها و آبهای نیلگون و کم عمق پشت آن که خبر از همسایگی دریا میداد.

پس از لحظاتی که نگاهم را از آن منظره زیبا برگرداندم متوجه سازه مجللی شدم که علی حردانی برای کبوترانش ساخته بود و کبوترانی که در اطراف و سقف لانه پراکنده بودند.

نزدیکتر که رفتم متوجه جزئیات بیشتری شدم،لانه به سه قمت تقسیم شده بود که اتاقک سمت راست جایگاه پرنده های به اصطلاح پراندنی بود و اتاقک سمت چپ برای نسلکشی و تولید مثل.راهروی میانی هم جهت آب و دانه دادن تعبیه شده بود.ابتدا به اتاقک جوجه کشی رفتیم تا جزئیات را ببینیم.اتاقک به لانه های کوچکتر قفسه بندی شده بود و داخل هر لانه یک جفت کبوتر مولد محبوس شده بودند.

با دقت به مولدها خیره شدم.در بین آنها پرندگانی بود که به جرات می توانم بگویم نظیرشان را فقط در فیلم ها و مستند های اروپایی دید ام.شاید اصلا فکر نمی کردم اینچنین کبوترانی هم در ایران باشند.از علی آقا خواستم رزومه هر کدام را برایم شرح دهد.ایشان به سمت قفسی در انتهای اتاقک رفت و کبوتری را برای دیدن نزد ما آورد.پرنده ای درشت،با کتف های قوی و رنگ سبز دوخط که البته وضعیتش نشان از این میداد که سال ها در کنج قفس زندگی می کند و با توضیحاتی که علی حردانی در ادامه برای ما بازگو کرد متوجه شدیم که سرشاخه یک نسل با ارزش را به یدک می کشد.

کبوتری که زندگی حرفه ای من را دگرگون کرد

علی حردانی ادامه داد: این پرنده ای است که بسیاری از موفقیت های خودم را به آن مدیونم.بسیاری از کبوترانم که با آنها به نتایج ارزنده ای دست پیدا کردم از نسل این کبوتر هستند.این پرنده را سال ها پش از یک ملوان خریدم که آنرا بر روی عرشه کشتی گرفته بود.پلاک پایش متعلق به کشور ژاپن است اما اطلاعاتی در مورد نژاد و شجره اش ندارم.چندین سال است که در حال جوجه گیری از آن با ماده های مختلف هستم و هر بار جوجه هایی بسیار قویتر و باهوش تر از دفعات قبل تولید کرده ام.

از علی آقا پرسیدم بهترین نتیجه ای که از جوجه های آن گرفتی چه مسافتی است ؟

نمی توان بهترین را گفت چون راهکش کردن در هر مسیر شرایط خاص خودش را دارد.مثلا یکی از جوجه های این پرنده سال گذشته در مسابقه قم-سربندر مقام اول را کسب کرد و دو کبوتر دیگر از این نسل در راهکش امسال مسیر بندر لنگه را به سربندر بازگشتند که مسافتی به مراتب بیشتر از مسابقه قم را طی کردند اما به نظر خودم قهرمان قم عملکرد با ارزشتری داشته چون مسیر قم به سربندر پر از موانعی است که کار را برای هر پرنده ای دشوار می کند.

پرنده ای به رنگ سبز زرهی و جثه ای کوچک روی زمین بود،آقای حردانی خم شد تا آنرا بگیرد.تا آمدم بگویم علی آقا آنرا نگیر که چشم های درشت پرنده در مقابل نمایشگر دوربین نظرم را عوض کرد.تازه فهمیدم در این حرفه هیچ وقت نباید عجولانه و بدون بررسی دقیق قضاوت کرد.به گفته علی حردانی این پرنده چینی (پلاک چین) مادر بسیاری از کبوتران نابغه او بوده و جزء یکی از بهترین ماده های مجموعه با ارزش اوست.

از همان ابتدای ورود به اتاقک جوجه گیری کبوتر سیاه رنگی مرا به شدت دیوانه خود کرد.وقتی برای گرفتن پرنده دستم را به داخل قفس بردم با ضربات شدید کتف آن روبرو شدم که نشان از حفظ خوی وحشی پرنده میداد.از حردانی در مورد عملکرد و نسل این پرنده پرسیدم.ایشان گفتند: این یکی از زیباترین پرنده های من است که جوجه هایش نتایج قابل قبولی در راهکش داشته اند از جمله بازگشت از شیراز به سربندر (اصلاحیه: علی آقا با من تماس گرفتند و گفتند رکورد جوجه های این کبوتر اصفهان به سربندر است و رکورد شیراز به سربندر متعلق به جوجه های ماده زرهی بالاست) و از جوجه هایی که به دوستانم دادم مسافت 700 کیلومتر هم ثبت شده.علی آقا آیا همه جوجه های این کبوتر به رنگ خودش است ؟ نه بین جوجه های آن رنگ های زرهی هم مشاهده شده است اما در راهکش کردن کمتر از رنگ مشکی استفاده می کنم چون رنگ مشکی از دور جلب توجه می کند و این خطر بزرگی در برابر حمله پرندگان شکاری است.

و اما قهرمانی که وسیله آشنایی من با علی حردانی بود

پس از بازگشت از منزل حردانی از خودم تعجب کردم که چه چیزی باعث شد قهرمان قم را از قلم بندازم و تنها به چند عکس بی کیفیت در قفس اکتفا کنم ! شاید علتش وجود سایر پرندگانی بود که مرا مجذوب خود کرده بودند.

این تصویر قهرمانی است که سبب آشنایی من با علی حردانی بود.کبوتری که نگاه خیلی از علاقمندان را به سمت حردانی متمرکز کرد،قهرمان قم-سربندر.

از حردانی در مورد شجره نامه پرسیدم :

علی آقا چرا شجره کبوترانت را ثبت نمی کنی ؟ در ایران ثبت شجره نامه برای کبوتران مرسوم نیست،حتی با وجود صادر کردن شجره نامه برای پرنده برای اثبات رکورد پرنده باید آن را با مهر و سریال راهکش کنی.

نظرت در مورد کبوتران شجره دار وارداتی چیست ؟ قطعا کبوتران بدی نیستند اما من معتقدم به سادگی در ایران جواب نمی دهند..کبوتر را باید برای شهر و منطقه خود بومی سازی کرد.به این معنی که با تهیه چند جفت کبوتر باهوش برای جوجه کشی چپ و راست ماده ها را با هم عوض کرد تا به بهترین نتیجه رسید.این کار ممکن است سال ها به طول بینجامد اما نتیجه خواهد داد.

چگونه باید کبوتران اصیل و باهوش را تشخیص داد ؟ انتظار داشتم مانند بسیاری بگوید کبوتر را باید آزماش کرد اما حردانی چنین پاسخ داد : تجربه ، تجربه و باز هم تجربه.علی آقا خطاب به من گفت همانطور که تو مهندس کامپیوتر هستی ، همانطور که یک باغبان در کار خودش متخصص است من هم در حرفه خودم مهندسم.سال ها تجربه در این حرفه این توانایی را به من داده که از دور بگویم کدام کبوتر خوب و کدام خوب نیست.

آخرین راهکش (800 کیلومتر):

در مورد آخرین راهکشی که داشتید توضیح دهید ؟

من راهکش امسال را با 10 کبوتر آغاز کردم.پس از تمرینات مقدماتی اولین راهکش چشمگیر من از بوشهر به مسافت 400 کیلومتر بود که 8 کبوتر برایم باقی ماند.راهکش بعدی پس از 10 روز استراحت با 200 کیلومتر پیشروی از عسلویه بود که هر 8 کبوتر به خانه بازگشت.در نهایت آخرین راهکش به مسافت 800 کیلومتر از بندر لنگه بود که 5 کبوتر با موفقیت به سربندر بازگشتند.

هدف بعدی شما کجاست ؟

بعد از فتح 800 کیلومتر تهران را هدف قرار دادم با مسافت تقریبی 1100 کیلومتر

معرفی کبوتران بازگشته از 800 کیلومتر:

اولین کبوتری که بازگشت جوجه نر ژاپنی بود که پرنده ای بسیار زیبا از نظر رنگ و استیل است.

رتبه دوم به کبوتر سرخی میرسد که به همراه برادرش این مسیر دشوار را پشت سر گذاشته است.ار پدری فرانسوی به رنگ خودش و مادری از نسل نر پلاک ژاپنی معروف علی حردانی.برادرش چهارم شد که متاسفانه آن روز از قلم افتاد و عکس از آن در دسترس نیست.

سومین کبوتر زرهی رنگ بود که بعد از رنگ خشنی که داشت چشم های دریده اش نظر من را جلب کرد.پدرش عربستانی و مادرش فرانسوی است.

و در نهایت کبوتر پنجم هم از نسل همان دوخط ژاپنی معروف است.

علی آقا چه توصیه ای برای کاربران انجمن کبوتران مسافتی ایران دارید ؟

باید توجه داشت که هیچ کس با چند جفت کبوتر و چند ماه زحمت به جایی نمیرسد.برای رسیدن به یک نسل خوب و باهوش و دست یافتن به نتایج با ارزش باید سال ها وقت بگذارید و هزینه کنید.صرفا نباید خرید و نسلکشی از یک جفت کبوتر اصیل مبنای کار قرار گیرد.همانطور که قبلا هم گفتم کبوتر را باید بومی سازی کرد.چند نسل را در هم آمیخت و آزمود و در نهایت بهترین را انتخاب کرد.آرزوی من این است که همه علاقمندان بتوانند روزی به نتایج حتی بهتر از نتایجی که من گرفتم دست پیدا کنند و بتوانیم جایگاه ایران را در جهان ارتقاء دهیم.

گزارش از: سینا ودودی

با سنگها بگو که چه اندیشه می کنند ، حتی بدون بال کبوتر کبوتر است
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط مرتضی سرلک ، رمضانی ، محمدرضا جعفری ، هومن اميدي ، حمیدنصری ، اکبرنیکنام ، مرتضی ، رسول شاکری ، امید مسلمی ، محمد الخمیس ، کاظم 2 ، امید رفتاری ، رشید فارسی ، حمیدرضا صفاری ، رامتین ، علی بختیاری ، على.ازاد
02-18-2014, 01:42 AM
ارسال: #2
RE: گزارش بازدید از کبوتران علی حردانی
باسلام وتشکر ویژه از اقاسینا به خاطر تهیه ی این گزارش عالی چند تا سوال از اقای حردانی داشتم که اگه شما یا ایشون لطف کنید جواب بدید ممنون میشم1ایا پرواز کبوتر اقای حردانی از قم به صورت مسابقه بود اگر مسابقه بوده چند شرکت کننده داشته وچند کبوتر از محل مسابقه ازاد شدن2زمان این مسابقه چه تاریخی بوده وکبوتران چه ساعتی پرواز کردن و این کبوتر بسیار زیبا وباهوش تونسته تو چه زمانی مقام اول رو کسب کنه باتشکر از شما
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط رمضانی ، رامتین ، على.ازاد
02-18-2014, 02:29 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-18-2014 02:36 AM، توسط سینا ودودی.)
ارسال: #3
درود بر شما.جناب حردانی دسترسی به سیستم ندارند و با موبایل وارد انجمن میشن که نوشتن پاسخ برای کاربرن انجمن با موبایل دشوار و وقتگیره.تا جایی که یادم هست فکر می کنم مسابقات پارسال سربندر با 15 کبوتر به قم رسید و پرنده آقای حردانی تنها کبوتری بود که در موعد مشخص شده 3 روزه مسابقه به سربندر برگشت اما جزئیات رو به خاطر ندارم.در اولین فرصت از ایشون می پرسم و پست رو ویرایش می کنم
 سپاس شده توسط مرتضی سرلک ، رمضانی ، اکبرنیکنام ، کاظم 2 ، رامتین ، علی نامنی
02-18-2014, 06:16 AM
ارسال: #4
ممنون

دست مریزاد بخاطر تلاش و پشتکار شما برای مستند بودن .

کبوتران بسیاز زیبا و منحصربفردی دارند .

منتظر ادامه این سفرنامه هستیم .
 سپاس شده توسط سینا ودودی ، على.ازاد
02-18-2014, 04:30 PM
ارسال: #5
آقای علی حردانی وسینا ودودی
سلام علیکم
به پاس زحمتهای شما ، تشکرم را تقدیم نموده وبرایتان آرزوی توفیق دارم.

kab tay
 سپاس شده توسط سینا ودودی ، رامتین ، على.ازاد ، علی نامنی
02-19-2014, 10:29 PM
ارسال: #6
با اهدا سلام خدمت آقای ودودی ;

فقط میتونم بگم حرف نداشت

با تشکر
 سپاس شده توسط سینا ودودی ، رامتین
02-20-2014, 05:19 AM
ارسال: #7
با تشکر از لطف شما پست ویرایش شد
 سپاس شده توسط رسول شاکری ، firouz60
12-22-2014, 03:05 AM
ارسال: #8
با سلام حضور محترم جناب ودودی
عرضی داشتم خدمتتون.
بنده پیشنهاد میدم جهت ارتقای فرهنگ پرورش ونگهداری کبوتر به عنوان پرنده ای زیبا باوفا وبا وقار درسایتتون قسمتی رو اختصاص بدین به این موضوع.مثلا در بازدیداتون از مراکز نگهداری کبوتر ودوستان محترم درین خصوص و کارهایی که برای پرهیز از مردم آزاری انجام میدن بپرسید تا بقیه یا اون کسانی که به سایت سر میزنن واحیانا به دلیل جوانی در این زمینه کم تجربه هستن بتونن استفاده کنن.
 سپاس شده توسط على.ازاد
12-22-2014, 07:18 AM
ارسال: #9
با سپاس از دوستان بحث بسیار زیبایی بود
تشکر از آقا سینا ای کاش میشد میشد این نژادا رو یه همه دوست دارا ن واقعی با هزینه اندک داد تا به نتیجه گیری بهتری دست پیدا کنیم.
10-31-2015, 07:29 PM
ارسال: #10
[درود بر علی اقا لذت بردیم دست مریزاد
 سپاس شده توسط على.ازاد
ارسال موضوع ارسال پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان